Sağlık Sigortasında Vergi İndirimi

Özel sağlık sigortası vergi indirimi, çalışan veya iş sahipleri için avantajlı bir uygulamadır. Nasıl mı? Özel sağlık sigortası için ödenen primler, aylık şekilde ödenen gelir vergisinden düşülebiliyor. Bu vergi avantajı, özel sağlık sigortası vergi indirimi uygulaması sayesinde gerçekleşiyor.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi : %15

Özel sağlık sigortası vergi indirimi, 2013 yılında değiştirilen uygulama öncesi %5’lik vergi indirimi şeklindeydi. Gelir İdaresi Başkanlığının düzenlemesi sonrasında 10 puan arttırıldı. Artık özel sağlık sigortası vergi indirimi güncel oranı %15 olarak uygulanıyor.

Böylece, özel sağlık sigortası yaptıranlar da tıpkı BES için daha önce %25 vergi indirimi alınması gibi primleri üzerinden yüksek miktarda vergi indirimi alabilecekler. İndirime konu olan miktar ise şu şekilde hesaplanabilecek:

Her ay 100 TL özel sağlık sigortası primi ödeyen bir kişi, daha önce brüt gelirinin %5’ini bu prim üzerinden vergiden düşebiliyordu. 2013 yılı itibarıyle bu oran %15’e çıkarıldı.

 

Yani aylık 1000 TL brüt ücret alan bir kişi, bunun %15’i olan 150 TL’yi, ödediği özel sağlık sigortası primi üzerinden vergi iadesi olarak alabilecek. Fakat aylık ücreti 10.000 brüt olan bir kişi, bunun %15i olan 1500 TL’nin tamamını vergisinden düşemeyecek. Çünkü özel sağlık sigortalarında alınabilecek en fazla vergi indirimi, o yılki asgari ücret ile sınırlı. Ayrıca maaşının %15’i ödediği primden fazla olan kişinin alabileceği vergi iadesi de yine prime ödenen miktar ile sınırlı.

Bu şekilde maaşından daha az kesinti yapılacak olan özel sağlık sigortaları, ayrıca poliçede yer alan eş ve çocuklar gibi diğer aile bireyleri için de vergi indiriminden faydalanabilecek. Yani sigortalının maaşından daha az kesinti yapılacak.

Özel sağlık sigortası vergi indirimi almak için, poliçe ödemesi yaptığınıza dair bir tahsilat makbuzu veya kredi kartı ekstresini, yanında poliçe örneğiniz ile beraber şirketinizin maaş hesaplaması yapan birimine veya muhasebe şirketine ulaştırmanız gerekiyor.

 

 

İLETİŞİM FORMU

Lütfen Bekleyiniz... Yükleniyor

Captcha

YETKİLİ ACENTELİKLERİMİZ